Kategorie

Slevy

  • Ohodnoďte nás na Zboží.cz

    Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Gumová nástraha Westin ShadTeez

Publikováno 2018-06-26 22:02:25
Kategorie Recenze rybářského náčiní Rss feed

Gumová nástraha Westin ShadTeez

Skandinávská firma Westin je známá svou produkcí rybářského náčiní pro aktivní rybolov, a to jak pro sladkovodní, tak pro mořské rybaření. Hlavní záběr samozřejmě zaujímá sladkovodní rybaření, a to zejména lov štik v chladných vodách Skandinávie. Vedle výborných prutů, woblerů a třpytek se Westin zaměřuje i na produkci široké palety gumových nástrah - twisterů, ripperů, Shadů, smáčků i hybridních nástrah, které v sobě skloubily vlastnosti gumy i wobleru, když jsou vybaveny tvrdou hlavou s lopatkou. Hlavní zbraní na velké štiky je a zřejmě dlouho zůstane osvědčený tvar gumové rybky.

Proto není divu, že Westin za svoji vlajkovou loď označuje gumovou nástrahu Westin ShadTeez. Osobně jsem se s ShadTeezem setkal až v roce 2017. Původně jsem si řekl, že je to další guma made in China, která kromě superrealistického barevného provedení nemá čím zaujmout. Po většinu sezóny jsem vláčel s jinými mými favority. ShadTeez se dostal ke slovu až v říjnu. Od té doby je to můj milášek.

Tehdy jsem s kamarádem potřeboval opravdu velké gumové nástrahy pro lov velkých štik na volné vodě přehrady ve sloupci. Volba padla na Shadteeze, o němž už kolovaly legendy. V prvé řadě je Shadteez pořádný kus gumy. Je vyroben z vyztuženého odolného materiálu včetně zatavených skelných vláken pro zvýšení odolnosti. Povrch je celý přelit průhledným silikonem, který gumu dělá na omak měkkou a zároveň chrání očička nástrahy před rychlým vypadnutím při nárazu o hladinu nebo vykousnutím rybou. Barevná škála je dostatečně široká od imitací bílé ryby, přes okouna, štiku, duháka, potočáka až po divočinu jako třeba firetiger. K tomu přidejte úšklebek a očička nástrahy a ve mě to vždy vzbudí pocit, že nástraha má hadí kůži.

Hned při prvním lovu jsme uprostřed Slezské Harty asi 500 metrů od břehu nad dvacetimetrovou hlubinou ve sloupci na 22cm Shadteeze v barvě štiky napíchnutého na 20g jigovce chytili 74cm štiku.

Štika 74cm ulovená na Westin shadTeez 22cm v barvě Natural Pike

Štika 74cm ulovená na Westin shadTeez 22cm v barvě Natural Pike

Druhou velkou příležitost dostaly Shadteezy letos v květnu na německé Rujáně. Na velikosti jsme nešetřili a vzali jsme do Německa rovnou 22 a 27cm modely. Zatímco model 22cm napadaly štiky všech velikostí od 60cm nahoru (chyceny byly ryby nej. 90, 90 a 92, 92), tak model 27cm působil výrazně selektivně a všechny ulovené štiky byly z katerogie 75+. Štika přes metr, která na tuto nástrahu zaútočila jen pár metrů od lodi, nám bohužel utekla. Na počet záběrů byla úspěšnější verze 22cm.

Zdolaná štika na Westin Shadteez

90cm dlouhá německá štika, která zabrala na Westin ShadTeez 22cm v barvě Headlight

Devadesátka ulovená na Westin ShadTeez

Devadesátdvojka ulovená na Westin ShadTeez v barvě Headlight.

Náš průvodce Christian Westinu zjevně věřil taky, protože Shadteezy ve velikosti 16cm byl bohatě zásoben a při lovu jim věnoval docela dost času s výsledkem tří štik a několika záběrů.

Tak se na Shadteeze pojďme podívat blíž.

Výhody nástrahy spatřuji v těchto aspektech:

  • Barva je na gumu nastříkaná. Díky ručnímu malování nejde o probarvenou gumu, takže tato nástraha nepouští barvu a neobarvují se od ní jiné nástrahy.
  • Vysoká odolnost gumy proti štičímu kousnutí přidává nástraze potřebnou životnost. Oproti jiným nástrahám vydrží víc přepíchnutí a víc kousnutí od štik
  • Atraktivní škála realistických barev
  • Široká paleta velikostí pro snad všechny druhy ryb a přívlače
  • Atraktivní aktivní očička přelitá další vrstvou silikonu, což zvyšuje jejich životnost a chrání je před vypadnutím.
  • U větších modelů je ocas nástrahy dutý. Vzduch v něm nástrahu nadlehčuje a vyrovnává
  • Široká paleta doplňků přímo od výrobce - jigovky s vrtulkami, zavrtávací očka, stringery, zapichovací trny pro přídavné trojháčky, lanka, zavrtávací hlavičky

Ripper je v současné době vyráběn v těchto délkách: 7,5cm, 9cm, 10cm, 12cm, 14cm, 16cm, 22cm a 27cm. Tím už lze pokrýt snad všechny situace od lehké přívlače na okouny, přes vertikální přívlač na candáty, lehké vláčení štik ze břehu i pelagické rybaření z lodě ve sloupci či trolling zaměřený na ty největší predátory. ShadTeez je vyráběn ve dvou variantách:

1) Štíhlý model s nízkým hřbetem

Shadteez

Tento model  je vyráběn ve velikostech 7,5cm, 10cm, 14cm, 22cm a 27cm. Tvar těla dobře imituje štíhlé rybky jako jsou oukleje, jelci, štíhlata, pstruzi a sledi. V nejmenší velikosti jde o zabijáka na pstruhy a okouny. Model 10cm si najde své příznivce u lovců velkých okounů. Čtrnáctka je ideální nástrahou na lov candátů z lodě. Velikosti 22 a 27cm jsou primárně určeny štikám, ale někteří mí známí na ně mají i vedlější úlovky pěkných candátů. Dokonce i největší 27cm model slupne klidně i 70cm candát.

2) Model s vyšším hřbetem

Ripper Westin Shad Teez 12 cm v barvě Headlight

Vysokotělý model se vyrábí v délkách 9, 12 a 16cm, tvarem těla bude připomínat rybky s vyšším hřbetem jako jsou plotice, okouni a perlíni. Nejmenší model je vhodný na okouny a candáty, pokud nechtějí větší rybky. Dvanáctka je ideální velikost na candáty a 16tka je nástraha určená na štiky. V této velikosti výborně imituje běžnou velikost plotic, které naše štiky žerou. Vyšší tělo na rozdíl od nižšího modelu snižuje rozsah boční amplitudy, ale nástraha to vynahrazuje výraznější prací ocásku a kolébáním v bocích. Osobně jsem si oblíbil 12cm model při lovu candátů propadem. Guma velmi dobře reaguje na zdvih a stejně tak výborně pracuje při volném propadu vodním sloupcem.

Pohyb nástrahy je určen jejím tvarem.

Tělo nástrahy má při pohledu shora velmi úzký až plochý profil. Navazuje na něho vyštíhlený ocas z gumy měkčí, než je tělo a na ocas je napojeno velké, spíše naddimenzované ocasní kopyto. Nástraha pak při vedení pracuje tak, že díky silnému vlnění ocasu se rozpohybuje celá nástraha, kymácí se v bocích, štíhlý model má dokonce amplitudu podobnou wobleru.

V ocasu větších modelů je vzduchová komůrka, díky které je ocas nadnášen. Nástraha pak při zastavení nepadá ocasem dozadu, ale stojí vertikálně. Při těžší jigové hlavě přepadává na hlavu. Ideální je najít takovou hlavičku, se kterou bude nástraha neutrálně vyvážena s těžištěm uprostřed. Třeba pro 22cm ShadTeez je ideální zátěž 10g hlavička. Pak ho při zastavení můžeme rozpohybovat do jakéhosi houpání, které vypadá velmi atraktivně a hodně záběrů jsem dostal při dotažení Shadteeze pod loď, kdy jsem nástrahu několik metrů pod lodí zastavil a pomalu s ní houpal.

Zbrojení

Menší modely 7,5, 9, 10 a 12cm stačí nastražit na klasickou jigovou hlavičku. Střední 14cm model podle aktivity candátů vedle jigové hlavičky dozbrojíme přídavným stingerem. Pro 16cm model je dobré zkombinovat jigovou hlavičku s přídavným stingerem.

Vyzbrojit 22 nebo 27cm gumu už samozřejně nejde jen za pomoci jigové hlavičky.

22cm model se dá koupit i předem vyzbrojený 7/0 jigovým háčkem na 10g hlavičce s přídavným stingerem. Toto vyzbrojení je velmi účinné a štiky na něm seděly dobře. Jediná nevýhoda, kterou jsme pozorovali, byla ta, že štika během zdolávání má nástrahu pořád v tlamě a pokud se otočí kolem své osy nebo udělá výskok, gumu dost potrhá o hřbetní jednoháček. 

Daleko lepší službu nám udělá kombinace nastražení na zavrtávací očko Shallow Screw nebo hlavičku ScrewIn s dvěmi lankovými stingery umístěnými v břišní části nástrahy. Štika při záběru trojháčky vytrhne z úchytů a visí jen na lanku, zatímco nástraha je po zbytek zdolávání v bezpečné vzdálenosti od štičích zubů.

Osobně nejraději na štiky používám 22cm model, který vyzbrojuji za pomoci zavrtávacího očka, stingeru se dvěmi trojháčky a dvěmi zapichovacími trny. Stejně nastražuji největší 27cm model, který je vidět na fotu níže.

27cm Westin shadteez po třech dnech lovu štik

Největší 27cm Shadteez po třech dnech aktivního lovu štik byl  i přes viditelné šrámy stále použitelný. Velkou zásluhu na tom měl i odpadávací stinger, který štika po záseku vytrhne a zbytečně nekouše během zdolávání do nástrahy.

ShadTeez připravený k lovuTakto nastražená nástraha pracuje v hodní vrstvě vodního sloupce a při zdvižené špici prutu pracuje přímo na hladině. Pokud potřebuji lovit hlouběji, tak do očka připnu vláčecí zátěž od Dragonu o hmotnosti od 5 do 15 gramů. Platí ale, že čím lehčí zátěž použiji, tím lépe se bude ShadTeez prezentovat.

Vedení nástrahy:

Shadteez ve vodě pracuje podobně jako wobler, kymácí se ze strany na stranu, vlní se a větší modely mají poměrně širokou amplitudu. Dalo by se říct, že v mnoha situacích stačí jen nahodit a ripper volně přitahovat k sobě. Druhou silnou stránkou je jigging. Nástrahu necháte propadnout na dno a pak ji ode dna odlepíte škubnutím prutu.

Shadteezy všech velikostí se skvěle hodí na lov propadem, kdy nástrahu necháte volně propadávat vodním sloupcem na napnuté šňůře. Záběry přicházejí jak při propadu, tak při následném zrychlení na začátku navíjení. Při lovu ve sloupci se jako velmi účinné ukázalo na propad navázat rychlejším navíjením, kdy dravec v hlubině nabývá dojmu, že rybka prchá k hladině. Proti světlé hladině dravec špatně vidí a vidí jen siluetu nástrahy. Záběry zespodu byly vždy velmi agresivní. Bum ! A je tam.

Jako poslední zmíním ještě lov v mělké vodě se Shallow Screw. Tehdy je dobré bezzátěžově vyzbrojený shadteez vést při povrchu tak, aby hřbetem a ocasem čeřil vodní hladinu. Štika stojící v mělké vodě nebo ve vodních rostlinách bude rozruchem na hladině upoutána a záběr na sebe nenechá dlouho čekat.

Moje oblíbené barvy:

candát: Headlight, Fireflake, Official Roach, Bling Perch

štika: Headlight, Natural Pike, Official Roach

Petův zdar

Vaše

www.rybanahacku.cz

www.woblerybonito.cz

Sdílej tento příspěvek