Kategorie

  • Ohodnoďte nás na Zboží.cz

    Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Jacek Wargocki - začátky s woblery

Publikováno 2018-11-12 09:27:06
Kategorie Přívlač Rss feed

Jacek Wargocki - začátky s woblery

Woblery se začal zabývat proto, že v některých situacích byly gumy málo účinné. A to je téměř vždy, když lovíte celý den. Na gumy jsem lovil velmi často, občas na ně stále lovím, protože to jsou stále nezastupitelné nástrahy, hlavně na řekách a na podzim na hlubokých přehradách, když dravci žerou celou dobu u dna.

Ale když se zvednou ode dna a žerou buď ve sloupci nebo při hladině, pak už guma není tak účinná. Začal jsem tedy lovit s woblery. Tehdy jsem je ještě kupoval. Ale účinné woblery mají tu nevýhodu, že často končí ve vázkách. Pak je ztráta dvojnásobná, protože jsme přišli jak o dobrou nástrahu, tak o peníze. Začal jsem je tedy sám strouhat ze dřeva. První woblery nebyly příliš odolné proti poškození, špatně polepené fóliemi, špatně malované, se špatně vlepenými lopatkami. Ale dělal jsem je po desítkách a téměř denně jsem seděl u řeky, abych je testoval. Velmi rychle jsem si tak získal zručnost. Woblery byly hezčí a hezčí a téměř každý pracoval celkem dobře. Nicméně ryby ten názor nesdílely. Proto první wobler, na který jsem pravidelně lovil okouny, jsem podrobil hloubkovému zkoumání. Zajímal jsem se hlavně o jeho práci. Zorientoval jsem se, že to je jedna z nejdůležitejších vlastností každé nástrahy, protože wobler chytal jen okouny, přestože v místě byly jistě i jiné ryby. Musel jsem ho vést způsobem, který napodoboval něco, čím se okouni právě živili nebo co budilo jejich pozornost. Rozhodl jsem se hned udělat několik stejných pro případ, že bych tento jediný exemplář utrhl nebo kdyby mi ho ukousla štika. Daší, téměř stejně vypadající woblery měly jinou akci. I když navenek wobler vypadal skoro stejně a téměř se nedalo odlišit akci od originálu, okouni ho buď nechtěli anebo ho brali jednou za několik desítek hodů.

Teprve tehdy, když jsem strouhal další a další woblery, začal jsem poznávat rozdíly mezi lopatkou, zatížením, tvarem těla, velikostí očka atd. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, kolik rozmanitých činitelů je třeba vzít v potaz, aby dva stejně vypadající woblery byly stejně úspěšné. Vyrobit to ručně z kousku dřeva není lehké, a především je to velmi pracné. Proto jsem po mnoha letech strouhání dospěl k jejich výrobě vstřikováním speciální pěny do forem. 

Woblery Bonito na tlouště a na štiky

Výsledek mnoha let vývoje a usilovné práce. Woblery Bonito před závěrečným laděním ve vodě a balením do krabiček.

Než k tomu došlo, navázal jsem bližší známost nejen s okouny, ale i s jinými dravci. Často lovím na Wisle. To je řeka plná bolenů a candátů, a jak jsem se později přesvědčil, kdy už jsem používal woblery, i sumců, jelců tloušťů a jesenů. Začal jsem proto dělat woblery určené speciálně na lov těchto ryb. Mnohokrát zjišťoval, co jedí mnou ulovené ryby a opustil jsem zásadu "velká nástraha, velká ryba." V jejich žaludcích jsem vždy nacházel malé rybky. A jak jsem se později přesvědčil, i akce nástrahy má vliv na to, jak velké ryby budou na wobler útočit. Nejdůležitejší je, aby akce wobleru, ale i jiných nástrah, nebyla planá a pravidelná. Během lovu je třeba s nástrahou pracovat. Stačí zadržet wobler v proudu, silně ho potáhnout prutem, popustit s proudem, podtrhnout akci špicí prutu atd. Nejlépe je, když to wobler dělá sám. Proto jsem mé woblery často opatřoval špičatými lopatkami. Vlastně s lopatkami jsem experimentroval nejvíce. Chtěl jsem, aby wobler dobře držel v proudu a nevyvracel se během rychlého navíjení, a zároveň, aby sám od sebe občas utekl doleva a doprava nebo nečekaně zamihotal boky. V takových chvílích nečekané změny akce, kdy wobler udělal odlišný pohyb, byl často atakován dravci. Často jsem viděl, že ryba plula stranou kousek od wobleru, prohlížela si ho, ale nechtěla ho sníst. Teprve, když wobler odskočil, zcela jistě pod vlivem nějaké změny proudění vody, přistoupila k útoku. Na řece Bzuře, kterou mám nedaleko, často testuji mé woblery. A vlastně tady jsem se naučil naplno využívat jejich vlastnosti. V Bzuře je hodně povalených stromů. Věděl jsem, že tam musí být velké ryby, stačilo přijít na to, jak se na ně dostat, když skoro každá nástraha kouše do vázek. Našel jsem způsob. Malý wobler, silná pletenka a už s ním buším v dírách uprostřed mezi kořeny a potopenými stromy. Téměř vždy se mi podaří vytáhnout wobler z vázky. A ryby, které tímto způsobem lovím, nepatří mezi malé.

Jelec tloušť ulovený na wobler Bonito okon 4 DR

Během takového rybolovu jsem zjistil, že ryby někdy vybírají woblery jen v určitých barvách. Jejich záliby se různí, ale pokud jsou v revíru okouni, začínám s červenou. Když lovím tlouště na Wisle, nejprve založím černého se zlatými pásky, něco jako obrácený nástřik vosy. Můj způsob lovu je jednoduchý. Především vybírám takové místo, ze kterého wobler propluje přes několik proudů. Desetkrát prohodím místo a pokud se nic neděje, změním ho za jiný. Tím druhým prohazuji stejná místa, ale nejvýše dvakrát. To už tam buď ryba je nebo není.

Text: Jacek Wargocki

Převzato z: http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/3198  cit. dne 3.5.2016

Překlad: www.rybanahacku.cz

Sdílej tento příspěvek