Kategorie

Slevy

  • Ohodnoďte nás na Zboží.cz

    Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Štiky na Rujáně (den třetí)

Publikováno 2018-07-14 12:08:15
Kategorie Přívlač Rss feed , Rybářské destinace Rss feed , Z lovu Rss feed

Štiky na Rujáně (den třetí)

Je tu sobota 12. května a náš poslední den na vodě, z toho třetí den se štikami. O třičtvrtě na osm ráno se potkáváme v přístavu s naším průvodcem Christianem Sillem. Milý chlapík s bradkou je opravdový tacklesmaniak. Jen nástrahy nese z auta do lodě na čtyřikrát. Většinu krabic s nástrahami (asi 15 kusů) ukládá do lavice. Pro dnešní lov si vyčlenil dva výstavní kbelíky plné nástrah zavěšených kolem dokola okrajů kbelíků. Většinou jde o různé Gummifische a jerky v délkách 20 až čtyřicet centimetrů od známých i méně známých výrobců (Abu Garcia, Strike Pro, Monarch Dok, Hybrida, SPRO, Salmo, Fox Rage, Spro, Relax, Savage Gear, Westin, Lunker City, Revolution Tackle a další).

Nástrahy Christiana Silla

Christian dělá práci průvodce již sedm let. Probíráme taktiku a úspěchy z předcházejících dnů. Na úvod je Christian trochu skeptický, protože dnes není vítr a svítí sluníčko. Jerky nám dnes fungovat nebudou. Na úspěšný lov na mělčinách by bylo třeba, aby vál vítr okolo 10-120/ms, ale dnes je bezvětří. Vyjíždíme na vodu. Oproti předchozím dnům Christian zastavuje možná už po 10 minutách jízdy a loď kotví na okraji plavební dráhy nad hejnem rybiček. Těch je tu opravdu hodně, každou chvíli něco skáče nad hladinu. Hloubka vody v místě kotvení je něco kolem 4 metrů, před námi je maximálně pět metrů hloubka. Doporučuje nám chytat na gumy v barvě bílé ryby v délkách 15-20cm s hlavičkami maximálně do 20g.

Richard nasazuje Westin ShadTeez 22 v barvě Headlight na 10g hlavičce, táta 18cm Monarch Dok Spickey Shad v barvě Pearl Frog na 15g hlavičce a já zkouším štěstí s 20cm Westin MonsterTeez na 20g hlavičce.

Táta velmi rychle hlásí neproměněný záběr, Richard zase sledovačku k lodi. No vida, jsme na správném místě. Já se trochu trápím. U dna mám drbanec a vytahuji svoji Westin Monsterteez s prokousnutou hlavou. Richard má na prutu rybu. Po krátkém boji s převahou síly jeho náčiní mu Christian podebírá asi 70cm štiku. Následuje Tátova 85cm štika na Westin ShadTeez 22. Richardova 75tka a 80tka. Já zatím nic. Několikrát mi štika přijela k lodi, ale nástrahu nedobrala. Měním na Monarch Dok Frogtaila 25cm v medové barvě s 20g hlavičkou a snažím se o jigging s pomalým propadem, kdy tato guma má velmi krásnou akci ocásku. Krátce po sobě mám na prutě dvě ryby, ale obě během boje padají. Sleduji Richarda, jak změnil na těžší kalibr a chytá na Westin ShadTeez  27cm s přídavnou Dragon vláčecí hlavičou o váze 15g. Po jednom z náhozů se mu guma propadla až do trav a nabrala trávu. Richard ji se skloněným prutem přitahuje zryhleně k sobě a brzda mu kvílí jako na koncertě. Snažím se vyslovit větu: "Richarde, dotáhni si brzu"! Zrovna, když jsem u slova dotáhni, tak mu do nástrahy "jebne" štika a brzda se už nezastaví. Richard v úleku zasekává jako zdatný kaprař. No buď jak buď, zásek sedí a začíná zdolávání. Richard přitahuje k lodi asi 80cm štiku. Fotíme, Christian mu ukazuje, jak držet rybu při focení a ryba jde zpět.

Na řadu opět přichází táta, který po dvou divokých soubojích plných odjezdů a přetahování s kvílející brzdou vytahuje krásné štiky 90 a 92cm.

92cm štika chycená na Westin ShadTeez 22cm

Když mi pod nohy přijela metrovka, tak už nevím, co jim předvést, aby to vzaly, ale vytrvávám. Lovíme na okraji plavební dráhy a protože je sobota, je tu docela rušno. Lodě osobní dopravy se tu míjejí s rybářskými čluny i plachetnicemi. Nechybělo moc a jedna z plachetnic by se čelně srazila se čtyřicetimetorvou lodí. Kapitán troubil, mluvil do mikrofonu, ale plachatnice ne a ne uhnout. Nakonec se míjejí bokem, ale fakt o chlup. Po chvíli Christian řve  a rukama gestikuluje na rychlý člun, který nás míjel zleva, aby se otočil. Chlapík s půjčenou lodí si to plnou rychlostí valil na mělčinu, kde by stoprocentně uvázl a poškodil motor. Naštěstí poslechl a uhnul v poslední možný moment.

Christian zkouší kde co. Jerky, megagumy, menší gumy. Nakonec se ustaluje na 16cm Westin ShadTeezu a na něj vytahuje tři štiky mezi 70 a 80cm. Vše na jigging u dna.

Dostávám na frogtaila krásný záběr na hloubce, trošku těžší štika, tipuji rybu tak na 85cm. Brzy zjišťuji, že máme s Richardem zamotané šňůry a štika hned tak z vody nepůjde. Štiku necháváme volně plavat s nástrahou a dáváme se do rozmotávání. Trojháčky Richardovy nástrahy moji šňůru zamotaly fest a trvá to dobře tři minuty, než můžu opět navázat kontakt se štikou. Ta kupodivu na prutu ještě je, ale u lodě mi padá. Skóre je nyní čtyři štiky Richard, tři štiky táta a dvě přidal Christian. Já až na několik záběrů a spadlých ryb nic.

Zjišťuji příčinu padajících ryb. Zapichovací trn, na kterém visí trojháček se stingerem, drží v gumě tak pevně, že se po záseku nevytrhává z těla nástrahy. Štika tak ve svůj prospěch využívá váhu 70g těžké nástrahy, aby si trojháčky vyklepala. Nemám čas nástrahu upravovat. Proto měním celou nástrahu. Kluci už netahají ryby, proto zůstávám věrný nástrahám s twisterovým ocáskem. Zkouším Orka Shad Tail 21cm v barvě WBU (bílá s modrým hřbetem). Opět se vyžívám v pomalém vedení nástrahy a vytahuji dvě štiky mezi 70 a 80cm, to samé se opakuje s černou variantou této nástrahy (barva B), jedna ryba zdolaná, jedna ryba spadlá. K lodi mi přijíždí dobře 115cm štika, ale nástrahu nedobírá.

Ryby přestávají brát, no brát. Spíše jsme místo vyčerpali. Za hodinu lovu máme v lodi 9 štik a možná 20 ryb buď zabralo nebo sledovalo nástrahu k lodi. To vše z jednoho místa. Za námi se objevuje hejno jehlic. Zkouším plandavku, chytám jednu 80cm krasavici, ale další nepřicházejí. Měníme nástrahy, ale štiky už neberou, jen nástrahy sledují. Za jerkem mi přijíždí další metrovka, obdobný scénář se opakuje s Bonito Krap 9 DR. Christian přemisťuje loď na nové místo asi 500 metrů dál. Odtud můžeme lovit na obě strany lodě. Táta s Richardem hážou doleva, já doprava. Nechávám vyklesat Westin ShadTeeze a dostávám bombu do prutu. Opravdová bomba jak z děla. Štika vyskakuje nad hladinu a rozhodně patří k bojovnějším kouskům. Christian mi podebírá pěkně stavěnou rybu a po měření hlásí 92cm. 

92cm štika chycená na Westin ShadTeez 22

Přidávám 85tku. Kluci stagnutí. Přemýšlím, čím to je a nejlépe to zhodnotil Richard: "My umíme chytat štiky jen když berou, ty chytáš i když neberou." V tom mi to dochází. Na začátku štiky lovily a byly aktivní, proto chytali kluci. Svoje nástrahy vedli rychleji a agresivněji než já. Když lov ustal, přicházejí záběry více u dna a štiky reagovaly lépe na pomalejší vedení, které jsem praktikoval já. Proto se karta začala obracet.

Házíme pořád, ale všichni cítíme, že spíše dochytáváme den, o nic nejde a jedeme už jen na pohodu. Je to tak jeden záběr za 15 minut. Hodně hodinu jsme s Christianem věnoval i woblerům, ale úspěšní jsme s nimi nebyli. Vracím se k Westin MonsterTeez s 20g hlavičkou. Nástrahu vodím propadem, kdy dávám prostor vlnivému ocásku. Přímo pod lodí krátce po sobě dostávám dva bombastické záběry. V obou soubojích díky čisté vodě a hloubce několika metrů vidím, jak štiky bojují pod vodou postavené na ocasu a divoce mlátí hlaovu ze strany na stranu ve snaze si nástrahu vyklepat. To při lovu ze břehu neuvidíte. Zdolávám dvě štiky okolo 75 a 85cm.

85cm štika

Sérii pak uzavírám 80cm štikou na Monarch Dok Spickey Shad 18cm. Následně mi ještě jedna ryba na stejnou nástrahu padá.

Končíme lov. Dnešek byla euforie pro všechny. Chytili jsme hodně štik, měli hodně záběrů, hodně sledovaček a žádná ulovená ryba nebyla menší než 70cm. Dva členové výpravy si dnes posunuli štičí osobáky. Parádní zakončení rybářské části výpravy.

V přístavu jsme si zašli ještě na německou zmrzlinu. V místní rybí restauraci jsme si k večeři dali sladkokyselé sledě na místní způsob. Během čekání na jídlo jsme zírali na trofej lososa, který měřil 125cm a vážil 24,5 kg.

V neděli ráno jsme se sbalili a kolem osmé hodiny jsme vyrazili k domovu.

Expedice Rujána 2018 byla skvělý zážitek. Realistický cíl výpravy chytit každý aspoň 80cm štiku se splnil. Ryb nad 80cm bylo docela hodně. Voda nás odměnila i většími rybami a nejlepší ryby byly 90, 90, 92, 92 a 100 cm, ale několikrát nám dala šanci tuto hranici zlomit. Jen štičí matky tuto hranici přesahující byly opačného názoru a z nástrahy se buď setřepaly nebo ji nedobraly. Ryby tu prostě jsou a je jen na umění rybáře a jeho štěstí, že takovou rybu zasekne a zdolá. Rozhodně bych ale neřekl, že by štiky šly na hod a všude. Bodden je obrovská vodní plocha, která má specifická pravidla a cykly, podle nichž se řídí pohyby ryb a bez průvodce bychom na první výpravě na takové výsledky dosahovali jen těžko.

Zbývá vyhodnotit nejlepší nástrahy výpravy:

Na mělčině bezkonkurenčně kraloval plovoucí jerk Monarch Dok Hechtkiller Mamma v barvě BL.

Pokud jde o gumy, tak ty v zásadě by se dalo říct, že záběr udělala skoro každá guma, co byla na prutu. Proto níže uvádím ty, na které bylo nejvíce záběrů v pořadí od nejlepšího shora:

1. Westin ShadTeez 22cm v barvě Headlight
2. Monarch Dok Spickey Shad 18 v barvě Pearl Olive
3. Monarch Dok Frogtail 25cm v barvě ripped Gold
4. Westin MonsterTeez 20cm v barvě Stamped Roach
5. Monarch Dok Pikeshad 17cm v barvě  Pearl Olive + red tail
6. Westin Shadteez 27cm v barvě Brook Trout a Headlight
Dále jsme měli záběry na nástrahy v barvě štiky. Méně záběrů bylo na bílomodrou kombinaci, na kterou jsem vzhledem k mořskému prostředí sázel. Průvodce doporučoval i barvu Official Roach a hodně ryb pochytal na 16cm Shateeze v barvě Headlight a Lively roach. U gum Monarch Dok Pikeshad 17 a Spickey 18 fungovalo bílé břicho a šedý, zelený nebo olivový hřbet. Hodně neproměněných záběrů jsme měli i na Madcat Double Trouble 18cm (ve skutečnosti skoro 30cm). Pár ryb jsme chytili na Orka Shad Tail 21cm v černé barvě B a bílomodré barvě WBU, ten ale dostal málo prostoru, protože ho braly i štiky pod 70cm a ty nebyly naší cílovou rybou. Naši průvodci hodně používali rippery Lunker City Shaker v délce 15 a 20cm v barvě Ayu a Baby Blue Shad a byli s nimi úspěšní.
Další fotky z výpravy můžete vidět na naší Facebookové stránce: https://www.facebook.com/pg/rybanahacku/photos/?tab=album&album_id=2051142001840419
Petrův zdar
Vaše Ryba na háčku.cz specializovaný e-shop s přívlačovým sortimentem

Sdílej tento příspěvek